Nawet więcej, nie musisz uczestniczyć w żadnej imprezie klasowej czy szkolnej i nikt nie ma prawa Cię do tego zmusić! Można tu przytoczyć prawne formułki, opowiadać o wolności obywatela, ale tak naprawdę wystarczy powiedzieć: masz prawo nie chcieć.

Bez względu na to, czy twoja klasa Cię wytypowała, czy nauczyciel straszy Cię, że to twój szkolny obowiązek, ważne jest, żebyś to Ty czuła się dobrze.

Kiedy nie lubisz znajomych z klasy

Wiele osób w szkole średniej potrafi już określić swoje relacji z rówieśnikami i nastawienie do nich. Nikt nie każe Ci lubić wszystkich, nie musisz nawet lubić kogokolwiek! Problemem w takiej sytuacji może być nastawienie twojego wychowawcy. Wielu z nich chce widzieć, że jego klasa się ze sobą dogaduje, nawet jeśli to jedna wielka iluzja, dlatego często będzie dążyć do tego, żeby wszyscy byli jedną wielką rodziną.

Jeśli masz tego dość, możesz poprosić go na osobności, aby przestał na siłę was bratać. Jeśli jednak za bardzo boisz się lub obawiasz, aby to zrobić, nic nie szkodzi, ale będziesz musiała radzić sobie z tym do końca szkoły.

Poczucie obowiązku w stosunku do imprez klasowych

Jak już wcześniej ustaliliśmy, nikt nie ma prawa zmusić Cię do stawienia się na żadnej imprezie organizowanej przez szkołę lub w ramach niej. Czasami jednak w podjęciu decyzji przeszkadza nam najbardziej nasze poczucie obowiązku. Możemy czuć, że nie wypada opuścić takiej imprezy, że źle wypadniemy, jeśli nie przyjdziemy.

W takiej sytuacji trzeba zadać sobie jedno ważne pytanie: czy warto męczyć się kilka godzin tylko po to, żeby wywiązać się z obowiązku, który sami na siebie położyliśmy? Czy nie lepiej będzie nie przejść i oszczędzić sobie spędzania czasu w niemiłej atmosferze? Oczywiście decyzja należy tylko do Ciebie, ale możesz jej potem naprawdę mocno żałować.

Studniówka tak naprawdę nie jest niczym ważnym

Wiele osób w klasie maturalnej waha się przed pójściem na studniówkę. Czasami nie mamy z kim pójść, czasami po prostu nie odpowiada nam towarzystwo albo zwyczajnie nie chcemy iść. Studniówka nie jest niczym ważnym w naszym życiu, jeśli nie chcemy na nią iść, a jednak się na to zdecydujemy, dostarczy nam tylko przykrych i smutnych wspomnień. Lepiej posłuchać swojego wewnętrznego głosu i odpuścić. Jeśli chcesz iść tylko dlatego, że twoja znajoma się wybiera, pójdź z nią, ale nie rób tego dla niej. Pamiętaj, że w takich decyzjach najważniejsze jest twój komfort psychiczny i poczucie wolności.