Ludzie Zachodu mają tendencję do utożsamiania muzyki afrykańskiej z bębnami. W rzeczywistości na tym kontynencie istnieje ogromna różnorodność instrumentów, choć ze względu na znaczenie rytmu w muzyce afrykańskiej, duża część brzmienia instrumentalnego pochodzi z perkusji. Oto niektóre z afrykańskich instrumentów:

Jembe lub djembe

Jest to bęben w kształcie kielicha, który pochodzi z Afryki Zachodniej i jest bardzo popularny w Senegalu, Gwinei i Burkina Faso. Ma około 30 cm średnicy, 60 cm wysokości i jest wykonany z drewna oraz koziej skóry, którą napina się za pomocą sznurków. Gra się w nim za pomocą rąk. Uderzony w środek wydaje więcej dźwięków basowych, a uderzony blisko krawędzi – więcej dźwięków wysokich. Instrument ten służy głównie do akompaniowania tańca i sporadycznie do muzycznego towarzyszenia niektórym obrzędom.

Kora

Kora jest połączeniem lutni i harfy, składa się z pudła rezonansowego wykonanego z dużej połówki tykwy z długą szyjką, do której przymocowanych jest 21 strun. Instrument służy do akompaniowania śpiewu griotów, czyli poetów i kronikarzy, którzy recytują i śpiewają opowieści z tradycji. Wykorzystywany jest również jako instrument solowy.

Bęben szczelinowy

Wykonany jest z drewnianego pnia, w którym wycięto jedną lub dwie szczeliny. Wydaje dźwięki po uderzeniu pałeczkami. Jego dźwięk zależy od długości i szerokości szczelin. Instrument ten jest bardzo powszechny w Afryce, gdzie występuje w dużej różnorodności, ma różne nazwy, kształty i rozmiary w zależności od grupy etnicznej, która go używa. Tradycyjnie był on wykorzystywany do przekazywania wiadomości.

Sanza

Nazywana również kalimba, występuje pod wieloma innymi nazwami. Jest to idiofon wykonany z metalowych prętów przymocowanych do pudła rezonansowego, które po naciśnięciu kciukami wydają dźwięk. Jest rozpowszechniony w dużej części czarnej Afryki, głównie w Tanzanii i Zimbabwe. Często grany jest jako akompaniament do śpiewu, a także do opowiadania historii i bajek. Używany jest również jako instrument solowy oraz w połączeniu z ksylofonami lub innymi instrumentami. Więcej o instrumencie kalimba tutaj.

Atumpan

Atumpan to para bębnów typu ewe (jeden niższy i jeden wyższy) z Ghany. Mają pojedynczą membranę i uderzane są pałeczkami perkusyjnymi z giętego drewna z zaokrąglonymi dziobami. Są one dostrojone do tonów języka mówionego i znane są jako „gadające bębny”, co jest trafną nazwą, ponieważ imitują one ludzki głos. Ich funkcja jest zarówno muzyczna, jak i komunikacyjna. Wiadomo, że nie wolno było ich grać na statkach niewolniczych, ponieważ zachęcały do buntu poprzez przekazywanie wiadomości i haseł.